25. 6. 2019

Waze offline

Nedávno som dostal otázku: 

Možem používat v aute navigaciu Waze bez internetu?
 Odpoveď je, že v zásade áno ale tým Waze prichádza o svoju výraznú výhodu.

Ono totiž pre čo najefektívnejší presun v dopravných zápchach potrebuje mať prístup na internet. Waze totiž tvoju trasu neustále vyhodnocuje na základe tvojej reálnej polohy a ostatných používateľov, vrátane nimi  zadaných hlásení o dopravnej situácii na cestách. Tie inak nemôže  získať, ako práve online pripojením a sťahovaním najaktívnejších dát zo serverov Waze.

Ide však o veľmi malé objemy prenesených kilobajtov, ktoré zákazníkov s väčším objemom predplatených dát určite znepokojovať nemusia.

Ak predsa len nechceš sťahovať vôbec nič, treba si nastaviť trasu vo Waze ešte doma, cez Wi-Fi. Následne si aplikácia stiahne čo potrebuje. Na základe aktuálnej dopravy vyráta najvhodnejšiu cestu z bodu A do bodu B a odnaviguje ťa aj pri vypnutých mobilných dátach. V takomto prípade odporúčam aktualizovať si trasu cez verejne dostupné WiFi siete, napr. na čerpacích staniciach. Aplikácia však nebude reagovať na udalosti vzniknuté počas cesty a neupozorní na žiadnu novú zápchu, nehodu a pod. Zmiasť ju môžu aj neplánované odbočenia a obchádzky. Novú trasu ti bez internetu možno ponúkne ale nemusí byť tou najlepšou, alebo neponúkne vôbec.

Žiadne komentáre: